Online 8
Bugün : 241
Toplam : 2721818
© 2009
Haber Arşivi
Bellona Probiyotik Hali Serisi
12.12.2012 - 14:53

PROBİYOTİK APRE NEDİR?

Piyasada bazı firmaların kullanmış olduğu antibakteriyel ve antimikrobiyel özellikteki apre uygulamasından farklı olarak ortaya konan yeni bir uygulamadır. Özellikle gıda sektöründe pek çok alanda kullanılan bu özellik, halı ürün grubunda ilk kez Bellona markalı halılarda kullanılacak olması sebebiyle de bir ilktir.
Bellona Probiyotik Halı Serisi
BAKTERİ NEDİR?
Bakteriler dünyanın ilk sakinleridir. Çevrelerindeki değişime ayak uydurabilme ve mutasyon özellikleri sayesinde en zorlu koşullarda bile hayatta kalmışlardır.Bakterilerin üreme hızı çok yüksektir. Tek bir bakteri hücresinden bir gün içinde 5 trilyon bakteri üreyebilir. Toz, ter, tükürük ve deri artıkları bakteri ve ev tozu akarları için ideal besin kaynağı sağlar. Bu tarz kirler, patojenler için en ideal üreme ve en uzun yaşam ortamını sağlarlar.
Bakteriler her zaman zararlı varlıklar değillerdir. Bazı türleri hastalıklara yol açar. Ama aynı zamanda, vücudumuzda bizimle barışık yaşayan pek çok dost bakteri türü de mevcuttur. Bunlar, hastalık yapan (patojen) bakterilere karşı bizi savunurlar. Bağışıklık sistemimizin parçası olarak enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olurlar.Yararlı bakteriler doğal korunmaya yardımcı olurlar ve hastalığa neden olacak bir yapıları yoktur. İnsanlar, hayvanlar veya bitkiler için patojen veya toksik olarak kabul edilmezler.
ANTİBAKTERİYEL ÜRÜNLER SAĞLIKLI MIDIR ?
Yaşam alanımızda bulunan bakterileri öldürmek için günümüzde kullanılan sıradan antibakteriyel uygulamalar hücre duvarını yok etme yolu ile çalışır. Bu yaklaşımın endişe verici yanı, bu tarz antibakteriyel ürünlerin seçici olmamasıdır. Yani zararlı bakterilerin yanı sıra, bizi mantar veya diğer istenmeyen organizmalardan koruyan yararlı bakterileri de öldürürler. Antibakteriyel ürünler bu problem için kesin çözüm değildir.
PROBİYOTİK YAKLAŞIM NEDİR?
Probiyotikler zararsız organizmalar olarak kabul edilir. Sağlıklı bir insan vücudunda belli bir oranda probiyotik mikroorganizmalar bulunmaktadır. Probiyotik bakteriler, anti mikrobiyal maddeler üreterek, istenmeyen mikroorganizmaların çoğalma hızını kontrol ederler ve doğal yaşam dengesine yardımcı olurlar.
Probiyotik işlem gören ürünlerde, probiyotik içerik sayesinde zararlı bakterilerin büyüme ve üreme şansı olmaz.
HALILAR VE PROBİYOTİK UYGULAMA
Halılar, pek fazla kir göstermeden büyük miktarda kir ve toz tutma özelliğine sahiptir. Halılarda bulunan toz ve kirler bakteri ve ev tozu akarları için ideal besin kaynağı oluştururlar. Aynı zamanda alerjenler için de ideal yaşam alanlarından biridir.
Probiyotik esaslı malzemeler halı üzerine uygulandıktan sonra ortamdaki besin kaynakları sayesinde çoğalırlar. Bu sayede probiyotiklerin ortamdaki popülasyonu artar. Zamanla çoğalan yararlı bakteriler, zararlı bakterilerin yaşam alanını ele geçirir, besin kaynaklarını tüketir. Besin kaynakları tükenen ve kendilerine yaşama alanı bulamayan zararlı bakteriler zamanla doğal yollarla ortamdan uzaklaşırlar.
PROBİYOTİK HALI UYGULAMASININ FAYDALARI
o   Halılarda tamamen yeni bir uygulamadır.
o   Sıradan antibakteriyel uygulamalardan farklı olup doğal bir üründür.
o   İnsan sağlığına hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
o   Probiyotikler doğal korunmaya yardımcı olurlar ve hastalığa neden olacak bir yapıları yoktur. İnsanlar, hayvanlar veya bitkiler için patojen veya toksik olarak kabul edilmezler. 
o   Zararlı bakterilerin, mantarların ve ev tozu akarlarının çoğalmasını etkin bir şekilde engelleyerek doğal korunmaya yardımcı olurlar.
o   Probiyotikler, halı üzerinde çoğalarak zararlı bakterilerin etkinliğini doğal yollardan düşürmeye yardımcı olurlar.
o   Probiyotik işlem gören ürünler, işlem görmeyenlere kıyasla daha az bakteri barındırır.
o   Ev tozu akarlarının alerjik etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
o   Bakterilerin sebep olduğu halıda oluşabilecek kötü kokuları azaltır.
Bu yazıyı : 4136 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
ANKARA BELLONA | ÖZTÜRKLER LTD. ŞTİ.
357.Cad.(Eski 12.Cad.) No:29/A-B Demetevler / ANKARA Tel:0.312.346 1538 - 346 7171
Aktif anket yok !
Tasarım:
www.perdesaticilari.com